Grammy Nominations 2022: Full List Of Nominees; 2 New Categories Added

Precious Vincent's avatar
Posted on
No Comments

GrGrammy nominations 2022: Full list of nominees; 2 new categories added

Leave the door open for some surprising snubs as the nominations for the 2022 Grammy Awards have been announced.

In adherence to strict safety protocols amid the COVID-19 pandemic, the Recording Academy revealed the nominations for the 64th Grammys show during its second-annual virtual livestream event on Tuesday morning from the Grammy Museum in Los Angeles.

It’s been a year of unprecedented, transformational change for the Recording Academy,” Recording Academy CEO Harvey Mason Jr. said in April. “I’m immensely proud to be able to continue our journey of growth with these latest updates to our awards process.”

This year, the Recording Academy eliminated nominations review committees in general and genre fields, meaning winners will now be determined by a majority, peer-to-peer vote of Recording Academy voting members.

“This is a new academy, one that is driven to action and that has doubled down on the commitment to meeting the needs of the music community,” said Mason. “While change and progress are key drivers of our actions, one thing will always remain — the Grammy Award is the only peer-driven and peer-voted recognition in music. We are honored to work alongside the music community year-round to further refine and protect the integrity of the awards process.”

Two brand-new categories will also debut at the 2022 Grammy Awards show: Best Global Music Performance (Global Music Field) and Best Música Urbana Album (Latin Music Field).

The total current number of Grammy Award categories now stands at a whopping 88.

“Music’s biggest night” will take place on Monday, Jan. 31, 2022, live from the soon-to-be renamed Staples Center in Los Angeles. CBS will broadcast the ceremony and it will be available to stream live on Paramount+.

Grammy Nominations 2022: Full List Of Nominees; 2 New Categories Added

Olivia Rodrigo, Silk Sonic, Cardi B, Justin Bieber and BTS are just a few of the top recording artists expected to score nods for 2022’s 64th annual Grammy Awards.

Here are the nominees for the 64th Grammy Awards, which will be updated as they are announced.

Record of the Year

Album of the Year

Song of the Year

Best New Artist

Best Pop Solo Performance

Best Pop Duo/Group Performance

Best Traditional Pop Vocal Album

Best Pop Vocal Album

Best Dance Recording

“Hero” — Afrojack & David Guetta

“Loom” — Oalufur Arnalds Featuring Bonobo

“Before” — James Blake

“Heartbreak” — Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs

“You Can Do It” — Caribou

“Alive” — Rüfüs Du Sol

“The Business” — Tiësto

Best Dance/Electronic Album

“Subconsciously” — Black Coffee

“Fallen Embers” Illenium

“Music Is The Weapon (Reloaded) — Major Lazer

“Shockwave” — Marshmello

“Free Love” — Sylvan Esso

“Judgment” Ten City

Best Contemporary Instrumental Album

“Double Dealin’” — Randy Brecker And Eric Marienthal

“The Garden” — Rachel Eckroth

“Tree Falls” — Taylor Eigsti

“At Blue Note Tokyo” — Steve Gadd Band

“Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2” — Mark Lettieri

Best Rock Performance

“Shot in the Dark,” AC/DC

“Know You Better (Live From Capitol Studio A),” Black Pumas

“Nothing Compares 2 U,” Chris Cornell

“Ohms,” Deftones

“Making a Fire,” Foo Fighters

Best Metal Performance

“Genesis,” Deftones

“The Alien,” Dream Theater

“Amazonia,” Gojira

“Pushing the Tides,” Mastodon

“The Triumph of King Freak (A Crypt of Preservation and Superstition),” Rob Zombie

Best Rock Album

“Power Up,” AC/DC

“Capitol Cuts – Live From Studio A,” Black Pumas

“No One Sings Like You Anymore Vol. 1,” Chris Cornell

“Medicine at Midnight,” Foo Fighters

“McCartney III,” Paul McCartney

Best Rock Song

“All My Favorite Songs,” Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ben Johnson and Ilsey Juber, Songwriters (Weezer)

“The Bandit,” Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill and Nathan Followill, Songwriters (Kings of Leon)

“Distance,” Wolfgang Van Halen, Songwriter (Mammoth Wvh)

“Find My Way,” Paul McCartney, Songwriter (Paul McCartney)

“Waiting on a War,” Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett and Pat Smear, Songwriters (Foo Fighters)

Best Alternative Music Album

Best R&B Performance

“Lost You,” Snoh Aalegra

“Peaches,” Justin Bieber featuring Daniel Caesar and Giveon

“Damage,” H.E.R.

“Leave the Door Open,” Silk Sonic

“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan

Best Traditional R&B Performance

“I Need You,” Jon Batiste

“Bring It on Home to Me,” BJ The Chicago Kid, PJ Morton and Kenyon Dixon featuring Charlie Bereal

“Born Again,” Leon Bridges featuring Robert Glasper

“Fight for You,” H.E.R.

“How Much Can a Heart Take,” Lucky Daye featuring Yebba

Best Progressive R&B Album

“New Light,” Eric Bellinger

“Something to Say,” Cory Henry

“Mood Valiant,” Hiatus Kaiyote

“Table for Two,” Lucky Daye

“Dinner Party: Dessert,” Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder and Kamasi Washington

“Studying Abroad: Extended Stay,” Masego

Best R&B Song

“Damage,” Anthony Clemons Jr., Jeff Gitelman, H.E.R., Carl McCormick and Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

“Good Days,” Jacob Collier, Carter Lang, Carlos Munoz, Solána Rowe and Christopher Ruelas, songwriters (SZA)

“Heartbreak Anniversary,” Giveon Evans, Maneesh, Sevn Thomas and Varren Wade, songwriters (Giveon)

“Leave the Door Open,” Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II and Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)

“Pick Up Your Feelings,” Denisia “Blue June” Andrews, Audra Mae Butts, Kyle Coleman, Brittany “Chi” Coney, Michael Holmes and Jazmine Sullivan, songwriters (Jazmine Sullivan)

Best R&B Album

“Temporary Highs in the Violet Skies,” Snoh Aalegra

“We Are,” Jon Batiste

“Gold-Diggers Sound,” Leon Bridges

“Back of My Mind,” H.E.R.

“Heaux Tales,” Jazmine Sullivan

Best Rap Performance

“Family Ties” — Baby Keem ft. Kendrick Lamar

“Up” — Cardi B

“My . Life” — J. Cole ft. 21 Savage & Morray

“Thot Sh**” — Megan Thee Stallion

Best Melodic Rap Performance

“Pride. Is. The. Devil” — J. Cole ft. Lil Baby

“Need To Know” — Doja Cat

“Industry Baby” — Lil Nas X ft. Jack Harlow

“Wusyaname” — Tyler, The Creator ft. YoungBoy Never Broke Again & Ty Dollar $ign

“Hurricane” — Kanye West ft. The Weeknd & Lil Baby

Best Rap Album

“The Off-Season” — J. Cole

“Certified Lover Boy” — Drake

“King’s Disease II” — Nas

“Call Me If You Get Lost” — Tyler, the Creator

“Donda” — Kanye West

Best Rap Song

“Bath Salts” — Shawn Carter, Kasseem Dean, Michael Forno, Nasir Jones and Earl Simmons, songwriters (DMX featuring Jay-Z and Nas)

“Best Friend” — Amala Zandelie Dlamini, Lukasz Gottwald, Randall Avery Hammers, Diamonté Harper, Asia Smith, Theron Thomas and Rocco Valdes, songwriters (Saweetie featuring Doja Cat)

“Family Ties” — Roshwita Larisha Bacha, Hykeem Carter, Tobias Dekker, Colin Franken, Jasper Harris, Kendrick Lamar, Ronald Latour and Dominik Patrzek, songwriters (Baby Keem featuring Kendrick Lamar)

“Jail” — Dwayne Abernathy, Jr., Shawn Carter, Raul Cubina, Michael Dean, Charles M. Njapa, Sean Solymar, Brian Hugh Warner, Kanye West & Mark Williams, songwriters (Kanye West featuring Jay-Z)

“My Life” — Shéyaa Bin Abraham-Joseph & Jermaine Cole, songwriters (J. Cole featuring 21 Savage & Morray)

Best Country Solo Performance

“Forever After All” — Luke Combs

“Remember Her Name” — Mickey Guyton

“All I Do Is Drive” — Jason Isbell

“Camera Roll” — Kacey Musgraves

“You Should Probably Leave” — Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance

“If I Didn’t Love You” — Jason Aldean and Carrie Underwood

“Younger Me” — Brothers Osborne

“Glad You Exist” — Dan + Shay

“Chasing After You” — Ryan Hurd and Maren Morris

“Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)” — Elle King and Miranda Lambert

Best Country Album

“Skeletons” — Brothers Osborne

“Remember Her Name”— Mickey Guyton

“The Marfa Tapes” — Miranda Lambert, Jon Randall and Jack Ingram

“The Ballad of Dood & Juanita” — Sturgill Simpson

“Starting Over” — Chris Stapleton

Best Country Song

“Better Than We Found It,” Jessie Jo Dillon, Maren Morris, Jimmy Robbins and Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)

“Camera Roll,” Ian Fitchuk, Kacey Musgraves and Daniel Tashian, songwriters (Kacey Musgraves)

“Cold,” Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon and Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

“Country Again,” Zach Crowell, Ashley Gorley and Thomas Rhett, songwriters (Thomas Rhett)

“Fancy Like,” Cameron Bartolini, Walker Hayes, Josh Jenkins and Shane Stevens, songwriters (Walker Hayes)

“Remember Her Name,” Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram and Parker Welling, songwriters (Mickey Guyton)

Best New Age Album

“Brothers” — Will Ackerman, Jeff Oster and Tom Eaton

“Divine Tides” — Stewart Copeland and Ricky Kej

“Pangaea” — Wouter Kellerman and David Arkenstone

“Night + Day” — Opium Moon

“Pieces of Forever” — Laura Sullivan

Best Jazz Vocal Album

“Generations,” The Baylor Project

“Superblue,” Kurt Elling and Charlie Hunter

“Time Traveler,” Nnenna Freelon

“Flor,” Gretchen Parlato

“Songwrights Apothecary Lab,” Esperanza Spalding

Best Improvised Jazz Solo

“Sackodougou,” Christian Scott aTunde Adjuah, soloist

“Kick Those Feet,” Kenny Barron, soloist

“Bigger Than Us,” Jon Batiste, soloist

“Absence,” Terence Blanchard, soloist

“Humpty Dumpty (Set 2),” Chick Corea, soloist

Best Jazz Instrumental Album

“Jazz Selections: Music From and Inspired by Soul,” Jon Batiste

“Absence,” Terence Blanchard featuring the E Collective and the Turtle Island Quartet

“Skyline,” Ron Carter, Jack DeJohnette and Gonzalo Rubalcaba

“Akoustic Band Live,” Chick Corea, John Patitucci and Dave Weckl

“Side-Eye NYC (V1.IV),” Pat Metheny

Best Large Jazz Ensemble Album

“Live at Birdland!,” The Count Basie Orchestra directed by Scotty Barnhart

“Dear Love,” Jazzmeia Horn and her Noble Force

“For Jimmy, Wes AND Oliver,” Christian McBride Big Band

“Swirling,” Sun Ra Arkestra

“Jackets XL,” Yellowjackets + WDR Big Band

Best Latin Jazz Album

“Mirror Mirror,” Eliane Elias With Chick Corea and Chucho Valdés

“The South Bronx Story,” Carlos Henriquez

“Virtual Birdland,” Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra

“Transparency,” Dafnis Prieto Sextet

“El Arte Del Bolero,” Miguel Zenón and Luis Perdomo

Best Gospel Performance/Song

“Voice of God,” Dante Bowe featuring Steffany Gretzinger and Chandler Moore; Dante Bowe, Tywan Mack, Jeff Schneeweis and Mitch Wong, songwriters

“Joyful,” Dante Bowe; Dante Bowe and Ben Schofield, songwriters

“Help,” Anthony Brown & Group Therapy; Anthony Brown and Darryl Woodson, songwriters

“Never Lost,” CeCe Winans

“Wait on You,” Elevation Worship and Maverick City Music; Dante Bowe, Chris Brown, Steven Furtick, Tiffany Hudson, Brandon Lake and Chandler Moore, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“We Win,” Kirk Franklin and Lil Baby; Kirk Franklin, Dominique Jones, Cynthia Nunn and Justin Smith, songwriters

“Hold Us Together (Hope Mix),” H.E.R. and Tauren Wells; Josiah Bassey, Dernst Emile and H.E.R., songwriters

“Man of Your Word,” Chandler Moore and KJ Scriven; Jonathan Jay, Nathan Jess and Chandler Moore, songwriters

“Believe For It,” CeCe Winans; Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans and Mitch Wong, songwriters

“Jireh,” Elevation Worship and Maverick City Music featuring Chandler Moore and Naomi Raine; Chris Brown, Steven Furtick, Chandler Moore and Naomi Raine, songwriters

Best Gospel Album

“Changing Your Story,” Jekalyn Carr

“Royalty: Live at the Ryman,” Tasha Cobbs Leonard

“Jubilee: Juneteenth Edition,” Maverick City Music

“Jonny X Mali: Live in LA,” Jonathan McReynolds and Mali Music

“Believe for It,” CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album

“No Stranger,” Natalie Grant

“Feels Like Home Vol. 2,” Israel and New Breed

“The Blessing (Live),” Kari Jobe

“Citizen of Heaven (Live),” Tauren Wells

“Old Church Basement,” Elevation Worship and Maverick City Music

Best Roots Gospel Album

“Alone With My Faith,” Harry Connick, Jr.

“That’s Gospel, Brother,” Gaither Vocal Band

“Keeping On,” Ernie Haase and Signature Sound

“Songs For the Times,” The Isaacs

“My Savior,” Carrie Underwood

Best Latin Pop or Urban Album

“Vértigo” — Pablo Alborán

“Mis Amores” — Paula Arenas

“Hecho a la Antigua” — Ricardo Arjona

“Mis Manos” — Camilo

“Mendó” — Alex Cuba

“Revelación” — Selena Gomez

Best Latin Rock or Alternative Album

“Deja,” Bomba Estéreo

“Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition),” Diamante Eléctrico

“Origen,” Juanes

“Calambre,” Nathy Peluso

“El Madrileño,” C. Tangana

“Sonidos de Karmática Resonancia,” Zoé

Best Regional Mexican Music Album (including Tejano)

“Antología de la Musica Ranchera, Vol. 2,” Aida Cuevas

“A Mis 80’s,” Vicente Fernández

“Seis,” Mon Laferte

“Un Canto por México, Vol. II,” Natalia Lafourcade

“Ayayay! (Súper Deluxe),” Christian Nodal

Best Tropical Latin Album

“Salswing!,” Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta

“En Cuarentena,” El Gran Combo De Puerto Rico

“Sin Salsa No Hay Paraíso,” Aymée Nuviola

“Colegas,” Gilberto Santa Rosa

“Live in Peru,” Tony Succar

Best American Roots Performance

“Cry,” Jon Batiste

“Love and Regret,” Billy Strings

“I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free,” The Blind Boys of Alabama and Béla Fleck

“Same Devil,” Brandy Clark featuring Brandi Carlile

“Nightflyer,” Allison Russell

Best American Roots Song

“Avalon,” Rhiannon Giddens, Justin Robinson and Francesco Turrisi, songwriters (Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi)

“Call Me a Fool,” Valerie June, songwriter (Valerie June featuring Carla Thomas)

“Cry,” Jon Batiste and Steve McEwan, songwriters (Jon Batiste)

“Diamond Studded Shoes,” Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan and Yola, songwriters (Yola)

“Nightflyer,” Jeremy Lindsay and Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

Best Americana Album

“Downhill From Everywhere,” Jackson Browne

“Leftover Feelings,” John Hiatt with the Jerry Douglas Band

“Native Sons,” Los Lobos

“Outside Child,” Allison Russell

“Stand For Myself,” Yola

Best Bluegrass Album

“Renewal,” Billy Strings

“My Bluegrass Heart,” Béla Fleck

“A Tribute To Bill Monroe,” The Infamous Stringdusters

“Cuttin’ Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions),” Sturgill Simpson

“Music Is What I See,” Rhonda Vincent

Best Traditional Blues Album

“100 Years of Blues,” Elvin Bishop and Charlie Musselwhite

“Traveler’s Blues,” Blues Traveler

“I Be Trying,” Cedric Burnside

“Be Ready When I Call You,” Guy Davis

“Take Me Back,” Kim Wilson

Best Contemporary Blues Album

“Delta Kream,” The Black Keys featuring Eric Deaton and Kenny Brown

“Royal Tea,” Joe Bonamassa

“Uncivil War,” Shemekia Copeland

“Fire It Up,” Steve Cropper

“662,” Christone “Kingfish” Ingram

Best Folk Album

“One Night Lonely [Live],” Mary Chapin Carpenter

“Long Violent History,” Tyler Childers

“Wednesday (Extended Edition),” Madison Cunningham

“They’re Calling Me Home,” Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi

“Blue Heron Suite,” Sarah Jarosz

Best Regional Roots Music Album

“Live in New Orleans!,” Sean Ardoin and Kreole Rock and Soul

“Bloodstains & Teardrops,” Big Chief Monk Boudreaux

“My People,” Cha Wa

“Corey Ledet Zydeco,” Corey Ledet Zydeco

“Kau Ka Pe’a,” Kalani Pe’a

Best Reggae Album

“Pamoja,” Etana

“Positive Vibration,” Gramps Morgan

“Live N Livin,” Sean Paul

“Royal,” Jesse Royal

“Beauty in the Silence,” Soja

“10,” Spice

Best Global Music Album

“Voice Of Bunbon, Vol. 1,” Rocky Dawuni

“East West Players Presents: Daniel Ho and Friends Live in Concert,” Daniel Ho and Friends

“Mother Nature,” Angelique Kidjo

“Legacy +,” Femi Kuti and Made Kuti

“Made In Lagos: Deluxe Edition,” Wizkid

Best Children’s Music Album

“Actívate,” 123 Andrés

“All One Tribe,” 1 Tribe Collective

“Black to the Future,” Pierce Freelon

“A Colorful World,” Falu

“Crayon Kids,” Lucky Diaz and the Family Jam Band

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

“Aftermath,” Levar Burton

“Carry On: Reflections for a New Generation From John Lewis,” Don Cheadle

“Catching Dreams: Live at Fort Knox Chicago,” J. Ivy

“8:46,” Dave Chappelle and Amir Sulaiman

“A Promised Land,” Barack Obama

Best Comedy Album

Best Musical Theater Album

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Best Score Soundtrack for Visual Media

Best Song Written for Visual Media Category

Best Instrumental Composition

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Best Arrangement, Instruments and Vocals

Best Recording Package

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Best Album Notes

Best Historical Album

Best Engineered Album, Non-Classical

“Cinema” — Josh Conway, Marvin Figueroa, Josh Gudwin, Neal H Pogue and Ethan Shumaker, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (The Marías)

“Dawn” — Thomas Brenneck, Zach Brown, Elton “L10MixedIt” Chueng, Riccardo Damian, Tom Elmhirst, Jens Jungkurth, Todd Monfalcone, John Rooney and Smino, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Yebba)

“Hey What” — BJ Burton, engineer; BJ Burton, mastering engineer (Low)

“Love for Sale” — Dae Bennett, Josh Coleman and Billy Cumella, engineers; Greg Calbi and Steve Fallone, mastering engineers (Tony Bennett and Lady Gaga)

Producer of the Year, Non-Classical

Jack Antonoff

Rogét Chahayed

Mike Elizondo

Hit-Boy

Ricky Reed

Best Remixed Recording

“Back to Life” — (Booker T Kings of Soul Satta Dub); Booker T, remixer (Soul II Soul)

“Born for Greatness” — (Cymek Remix); Spencer Bastin, remixer (Papa Roach); track from: “Greatest Hits Vol. 2 The Better Noise Years”

“Constant Craving” — (Fashionably Late Remix); Tracy Young, remixer (K.D. Lang)

“Inside Out” — (3SCAPE DRM REMIX); 3SCAPE DRM, remixer (Zedd and Griff)

“Met Him Last Night — (Dave Audé Remix); Dave Audé, remixer (Demi Lovato and Ariana Grande)

“Passenger” — (Mike Shinoda Remix); Mike Shinoda, remixer (Deftones); track from: “White Pony” (20th Anniversary Deluxe Edition)

“Talks” — (Mura Masa Remix); Alexander Crossan, remixer (PVA)

Best Immersive Audio Album (63rd GRAMMY)

“Bolstad: Tomba Sonora” — Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Stemmeklang)

“Dear Future Self (Dolby Atmos Mixes)” — Fritz Hilpert, immersive mix engineer; Jason Banks, Fritz Hilpert and David Ziegler, immersive mastering engineers; Tom Ammerman, Arno Kammermeier and Walter Merziger, immersive producers (Booka Shade)

“Fryd” — Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Tove Ramlo-Ystad and Cantus)

“Mutt Slang Ii – A Wake of Sorrows Engulfed in Rage” — Elliot Scheiner, immersive mix engineer; Darcy Proper, immersive mastering engineer; Alain Mallet and Elliot Scheiner, immersive producers (Alain Mallet)

“Soundtrack of the American Soldier” — Leslie Ann Jones, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Dan Merceruio, immersive producer (Jim R. Keene and the United States Army Field Band)

Best Immersive Audio Album

“Alicia” — George Massenburg and Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Ann Mincieli, immersive producer (Alicia Keys)

“Clique” — Jim Anderson and Ulrike Schwarz, immersive mix engineers; Bob Ludwig, immersive mastering engineer; Jim Anderson, immersive producer (Patricia Barber)

“Fine Line” — Greg Penny, immersive mix engineer; Greg Penny, immersive mastering engineer; Greg Penny, immersive producer (Harry Styles)

“The Future Bites” — Jake Fields and Steven Wilson, immersive mix engineers; Bob Ludwig, immersive mastering engineer; Steven Wilson, immersive producer (Steven Wilson)

“Stille Grender” — Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Anne Karin Sundal-Ask and Det Norske Jentekor)

Best Engineered Album, Classical

“Archetypes” — Jonathan Lackey, Bill Maylone and Dan Nichols, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (Sérgio Assad, Clarice Assad and Third Coast Percussion)

“Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears” — Richard King, engineer (Yo-Yo Ma and Emanuel Ax)

“Beethoven: Symphony No. 9” — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck, Mendelssohn Choir of Pittsburgh and Pittsburgh Symphony Orchestra)

“Chanticleer Sings Christmas” — Leslie Ann Jones, engineer (Chanticleer)

“Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony Of A Thousand’” — Alexander Lipay and Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay and Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon, Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus, Pacific Chorale and Los Angeles Philharmonic)

Producer of the Year, Classical

Blanton Alspaugh

Steven Epstein

David Frost

Elaine Martone

Judith Sherman

Best Orchestral Performance

Best Opera Recording

Best Choral Performance

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Best Classical Instrumental Solo

Best Classical Solo Vocal Album

Best Classical Compendium

Best Contemporary Classical Composition

Best Music Video

Best Music Film

Best Global Music Performance (Global Music Field)

Best Música Urbana Album (Latin Music Field)

“Afrodisíaco,” Rauw Alejandro

“El Último Tour Del Mundo,” Bad Bunny

“Jose,” J Balvin

“KG0516,” KAROL G

“Sin Miedo (Del Amor y Otros Demonios),” Kali Uchis



Leave A Reply